Navigatie overslaan
Deventer Doet Home
  • organisaties
  • kennis
  • nieuws
Account aanmakenLog in

Contact

  • Kleine Overstraat 75, 7411 JK Deventer, Nederland
  • [email protected]
  • +31 570 615 805

Deventer Doet

  • Vrijwilligers
  • Organisaties
  • Kennis
  • Contact
  • Team

Doe mee

  • Activiteiten
  • Zoek Organisaties
  • Organisatie toevoegen
  • Account aanmaken
  • Log in
  • Help
  • Content policy
  • Privacyverklaring
  • Algemene Voorwaarden
  • Toegankelijkheidsverklaring

Powered by Deedmob tools

Post | september 2021 | Nieuwsbrief | 2 min lezen

Column Rob de Jong - We zijn weer begonnen

Door

Michiel ten Bulte

We zijn weer begonnen.


Massaal was de uittocht de laatste weken van juli. Vakantie. De maand juli was zeer wisselvallig, meer regen dan zon, zo leek het. Augustus was niet veel beter. In Frankrijk, Spanje en Italië was het puffen geblazen. Hittegolf op hittegolf. Politiek Nederland heeft zich wat dat betreft een beetje aan het weer aangepast, wisselvallig. Hier en daar een sprankje zonneschijn. Bijna onweer. De onderwijzers mogen voorlopig niet klagen, nou ja. De vakantie zit er op. En dat gevoel proberen we altijd nog een beetje langer vast te houden. Maar de eerste dag na de vakantie in de supermarkt en dat gevoel verdwijnt als sneeuw voor de zon. 


Maar inmiddels zit de eerste week in september er alweer bijna op. De meesten hebben de dagelijkse draad weer opgepakt. September. Tegen acht uur gaat het schemeren. De bladeren kleuren al voorzichtig en paddenstoelen zijn er alweer in allerlei variaties. Het mooie najaar breekt aan. Genieten van de warmte van een najaarszonnetje. Het is ook de tijd waarin met nieuw elan wordt begonnen met bijvoorbeeld de amateurcompetitie voetbal. Je staat er niet bij stil maar sport doen laten beoefening in verenigingsverband kost best wat organisatie. Vele vrijwilligers zijn voor de club actief om de club draaiende te houden. Een goed geleide vereniging waar het goed toeven is heeft doorgaans niet te klagen over de inzet van de eigen leden. Maar hoe dan ook, al die vrijwilligers zijn goud waard. 


Nu er weer meer mag in deze Coronatijd is het de vraag of je als vereniging of stichting nog wel kunt rekenen op al die vrijwilligers. Veel vrijwilligers zijn afgehaakt of hebben in de tussentijd andere dingen gedaan. Trouwens wat heeft u als bestuurder gedaan om uw vrijwilligers te binden aan uw vereniging tijdens de lockdown?


Natuurlijk zit het bestuur er altijd met de beste intenties. Maar vrijwilligersmanagement is toch een vak apart. En daar kan vaak nog best wat aan gesleuteld worden. Vergelijk het maar met personeelsbeleid. Goed geregeld binnen het bedrijfsleven maar eh….in het vrijwilligerswerk? Natuurlijk mag je dat nooit 1 op 1 kopiëren maar een goed vrijwilligersbeleid begint ook bij het goed kijken naar personeelsbeleid binnen een bedrijf. Daar zijn taken bijvoorbeeld heel helder omschreven, inclusief de tijdsbesteding. Vrijwilligersbeleid is voor een modern geleide vereniging onontbeerlijk. Je weet waar je aan toe bent en wat je kunt verwachten. Je anticipeert adequaat en je vereniging krijgt een andere dynamiek. Op naar de vereniging 2.0 We kunnen leren van de Coronacrisis. Wat ging goed? Wat ging minder goed.


Bij Deventer Doet kunt u informatie krijgen over het besturen van een vereniging. Daar draait met veel succes Bestuurders Centraal. Kijk daarvoor eens op de website Kennis | Deventer Doet

Deel blogpost
Gerelateerde blogposts

Eerste editie Kinderhulp Heldenrun groot succes!

| Nieuwsbrief

Op zondag 22 mei was de binnenstad van Deventer het strijdtoneel van ruim 120 superhelden tijdens de eerste editie van de Kinderhulp Heldenrun. De heldhaftigste sponsorloop van Nederland was een groot succes! De deelnemers hebben niet alleen obstakels en schurken overwonnen, maar ook samen een prachtig bedrag van €19.248,- opgehaald voor kinderen die in Nederland in armoede opgroeien. Als kers op de taart werd de Heldenrun op de Brink kosteloos beschikbaar gesteld voor vluchtelingen (uit zowel Oekraïne als niet westerse landen) om samen te genieten van dit geweldige superheldenfeestje!
Lees meer

Join the movement met Music Moves

| Nieuwsbrief

Geloof jij in de verbindende kracht van muziek? En ben jij tussen de 18 en 27 jaar? Maak impact met jouw eigen muziek event! Bijvoorbeeld door beats te produceren met jongeren met een beperking. Een karaoke te organiseren in de daklozenopvang. Salsa dansen met ouderen. Of organiseer een deejay workshops met nieuwe Nederlanders. Eind oktober vinden de evenementen plaatsen op verschillende locaties in Deventer. Ook zijn we op zoek naar maatschappelijke organisaties waar jongeren een event kunnen organiseren. Ziet jouw organisatie mogelijkheden? Laat het ons weten, stuur een mail naar [email protected]
Lees meer

Verjonging in besturen, deel I

| Nieuwsbrief

Wat is de stand van zaken rond de leeftijd van vrijwillige besturen in Deventer en hoe kunnen besturen verjonging realiseren? Met deze vragen gingen Remon, Hidde, Sven en Indy van het stadslab van Hogeschool Saxion aan de slag. In dit eerste deel van hun onderzoek onderzochten ze besturen op leeftijdsopbouw en wat zij dachten dat het bestuur van verenigingen en stichtingen aantrekkelijk maakt voor jongeren op zowel korte als lange termijn. Uit de resultaten van dit eerste deel van het onderzoek bleek dat bestuursleden van de vrijwilligersorganisaties op zijn zachtst gezegd niet jong zijn. Het oudste bestuurslid waarover is gesproken in de enquête is 82 jaar oud. De gemiddelde leeftijd van alle bestuursleden samen is in Deventer 55 jaar. Het jongste bestuurslid is 18 jaar oud en daarmee dus een grote uitzondering. Wat verder opvalt is dat veel 50-ers en 65+-ers actief zijn in besturen, dit is de grootste groep. Mensen waarvan de kinderen uit huis zijn en de net gepensioneerden wellicht? De studenten concluderen dat het voor jongeren aantrekkelijker zou worden om een bestuursfunctie te gaan bekleden als de voordelen duidelijker benoemd worden, zoals: netwerken, ervaring opdoen in een werkomgeving of simpelweg je eigen plezier. Jongeren moeten uiteraard wel het idee hebben dat zij daadwerkelijk iets hebben aan het bestuurswerk. Jongeren willen graag leren en staan hier ook voor open, maar als zij het idee hebben dat zij er niks van kunnen opsteken maakt dit het meteen een stuk minder aantrekkelijk. Het is ook belangrijk om jongeren te laten zien dat hun bestuurswerk ook naast een betaalde baan nog erg waardevol kan zijn. Het is voor jongeren een drempel om deel uit te maken van een bestuur waar de gemiddelde leeftijd 55 is. Nu hoeft niet het hele bestuur jong te zijn maar jongeren zullen voor bestuursfuncties weer jongeren aantrekken. Als belangrijkste conclusie noemen de onderzoekers dat vrijwilligersorganisaties en huidige besturen allereerst open moeten staan voor verjonging. Er waren meerdere bestuursleden die aangaven dat het bestuurswerk helemaal niet aantrekkelijk zou zijn voor jongeren. Dit maakt het natuurlijk erg moeilijk voor een jongere om te solliciteren naar een bestuursfunctie. Meerdere organisaties hebben aangegeven in het verleden actief gewerkt hebben aan verjonging maar hier nu mee te zijn gestopt. Deze specifieke organisaties staan dus wel open voor verjonging maar weten wellicht niet goed hoe ze dit probleem moeten aanpakken. Uiteindelijk moeten zowel de organisaties als de jongeren geactiveerd en geïnformeerd worden over hoe verjonging kan worden aangepakt, want je bent tenslotte, nooit te oud om te leren! In het 2 e deel van het onderzoek richten de studenten zich op de jongeren en hoe zij staan tegenover bestuurlijk vrijwilligerswerk. Wordt vervolgd dus!
Lees meer